EATON B25SGC25C Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil 440-480 V, 50/60 Hz, Separate Control Wiring | BJ7LBR
EATON B25SGC25C Non-Reversing Starter, 575 V, 25 A, 440-480 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 25 A Ifl, 2 Pole
Item: BJ7LBRModel: B25SGC25C
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 440-480V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 5.81"
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"