EATON B25SGC25B Definite Purpose Starter, 575 V, 25 A, Coil 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Control Wiring | BJ7LBM
EATON B25SGC25B Non-Reversing Starter, 575 V, 25 A, 208-240 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 25 A Ifl, 2 Pole
Item: BJ7LBMModel: B25SGC25B
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 5.81"
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"