EATON B25CGC25A Definite Purpose Starter, 575 V, Bimetal, 25 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz | BJ7LAB
EATON B25CGC25A Definite Purpose Starter, 575 V, Bimetal, 25A, 1-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7LABModel: B25CGC25A
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"