FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Coupler Body |
| Connection Size | 1" x 1" |
| Connection Type | Quick Disconnect x ORB |
| End Configuration Size | 1" x 1 5/16" |
| End Configuration Type | Female V Series QD Interchange x Female O-Ring Boss |
| Finish | Zinc, Nickel Plated |
| Fitting Type | Coupler |
| Gender | Female |
| Hex Size | 44 mm |
| Length | 3.89" |
| Material | Steel |
| Pressure Rating | 5500 psi |
| Product Datasheet | dixon-10vepf10.pdf |
| Series | VEP Series |
| Shape | Straight |
| Temperature Rating | -40°F to +250°F |
| Thread Size | 1 5/16"-12 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.06 |
| Ship height (cm) | 9.88 |
| Ship length (cm) | 6.25 |
| Ship width (cm) | 6.25 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Connection Type | Body Size | Thread Type | Working Pressure | Outside Dia. | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 10VEPF10 | Quick Disconnect x NPTF | 1 1/4" | Female NPTF | 5000 psi | - | Zinc, Nickel Plated | Steel | €299.57 | |
| 12VEPF12 | Quick Disconnect x NPTF | 1 1/2" | Female NPTF | 4500 psi | - | Zinc, Nickel Plated | Steel | €807.95 | |
| 16VEPF16 | Quick Disconnect x NPTF | 2" | Female NPTF | 4000 psi | 7.39" | Zinc, Nickel Plated | Steel | €2,703.49 | |
| 8VEPF8 | Quick Disconnect x NPTF | 1" | Female NPTF | 5500 psi | - | Zinc, Nickel Plated | Steel | €259.05 | |
| 10VEPBF10 | Quick Disconnect x BSPP | 1 1/4" | Female BSPP | 5000 psi | 68.6 mm | Zinc, Nickel Plated | Steel | €341.88 | |
| 12VEPOF12 | Quick Disconnect x ORB | - | - | - | 95 mm | Zinc, Nickel Plated | Steel | €881.36 | |
| 12VEPBF12 | Quick Disconnect x BSPP | 1 1/2" | Female BSPP | 4500 psi | 95 mm | Zinc, Nickel Plated | Steel | €898.42 |
Explore Products
- SPEEDAIRE PN31XG6903G Swivel Joint Housing, Brass, 1-5/16 Inch H x 2-1/16 Inch D x 1-9/16 Inch W
- VERMONT GAGE 111347350 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.4735 Inch Size
- OSG 200-2810 Flute Drill Bit, K Drill Bit Size, 1 1/2 Inch Flute Length, K Shank Dia.
- EXCELON 80901605 Tubing, Pvc, Clear, 1/16 Inch Inside Dia
- IRON HORSE HMC-100A30-22-AL Iec Contactor, 100A, 3 N.O. Power Poles, 2 N.O./2 N.C. Auxiliary Contacts
- LASCO 449020 Plug 2 Inch Spigot
- CENTURY 174A Motor Psc 1/6 Hp 1625 Rpm 208-230v 48y Oao
- ZSI-FOSTER S2009R Pipe Rail Mount Assembly, 1/4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Mechanical Interlock Devices
- Float Rods Adapters and Nuzzle Assemblies
- Thermocouple Adapters
- Hydronic Unit Heater Accessories
- MCR SAFETY Cut Pro Ninja Force Cut Resistant Work Gloves
- KRYTOX 240AA Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- DEVILBISS Conventional Spray Guns
- AKRO-MILS 30250 Akrobins Plastic Storage Bins
- SUPER-STRUT End Cap
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- GROVE GEAR Output Flange Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 8VEPOF8 Hydraulic Coupler Body, 1 Inch Size, 1-5/16 Inch Size, Steel
€261.04 /unit
