DIXON 16VEPOF16 Hydraulic Coupler Body, 2 Inch Size, 2 Inch Thread, Steel
Get it by Friday, May 22
€2,703.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Coupler Body |
| Connection Size | 2" x 2 1/2" |
| Connection Type | Quick Disconnect x ORB |
| End Configuration Size | 2" x 2" |
| End Configuration Type | Female V Series QD Interchange x Female O-Ring Boss |
| Finish | Zinc, Nickel Plated |
| Fitting Type | Coupler |
| Gender | Female |
| Hex Size | 89 mm |
| Length | 9.42" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 7.39" |
| Pressure Rating | 4000 psi |
| Product Datasheet | dixon-10vepf10.pdf |
| Series | VEP Series |
| Shape | Straight |
| Temperature Rating | -40°F to +250°F |
| Thread Size | 2 1/2"-12 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.01 |
| Ship height (cm) | 23.93 |
| Ship length (cm) | 18.77 |
| Ship width (cm) | 18.77 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Connection Type | Body Size | Thread Type | Working Pressure | Outside Dia. | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 10VEPF10 | Quick Disconnect x NPTF | 1 1/4" | Female NPTF | 5000 psi | - | Zinc, Nickel Plated | Steel | €299.57 | |
| 12VEPF12 | Quick Disconnect x NPTF | 1 1/2" | Female NPTF | 4500 psi | - | Zinc, Nickel Plated | Steel | €807.95 | |
| 16VEPF16 | Quick Disconnect x NPTF | 2" | Female NPTF | 4000 psi | 7.39" | Zinc, Nickel Plated | Steel | €2,703.49 | |
| 8VEPF8 | Quick Disconnect x NPTF | 1" | Female NPTF | 5500 psi | - | Zinc, Nickel Plated | Steel | €259.05 | |
| 10VEPBF10 | Quick Disconnect x BSPP | 1 1/4" | Female BSPP | 5000 psi | 68.6 mm | Zinc, Nickel Plated | Steel | €341.88 | |
| 12VEPOF12 | Quick Disconnect x ORB | - | - | - | 95 mm | Zinc, Nickel Plated | Steel | €881.36 | |
| 12VEPBF12 | Quick Disconnect x BSPP | 1 1/2" | Female BSPP | 4500 psi | 95 mm | Zinc, Nickel Plated | Steel | €898.42 |
Explore Products
- BANNER STAKES PL4007 Plus Barricade, Yellow, Closed For Maintenance
- GRAINGER BULK-GS-3 Graphite Square Bar, 12 Inch Overall Length
- KIPP K0694.0710 Bolt, M30x1.5 Thread Size, Steel, Zn Plated, 22 mm Min. Bolt Ht., 11 mm Center Hole Dia.
- VERMONT GAGE 141260180 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6018 Inch Size
- IRONCLAD EXO2-MIG-05-XL Mechanics Glove, Size XL, Full Finger, Synthetic Leather, TPR
- COLDER PRODUCTS COMPANY HFCD10612 Coupler Polypropylene Gray Push In
- COOPER B-LINE 84033 WHITE ENAMEL Touch Up Paint, White Powder Coated
- SPEC C02100220310M Compression Spring, 18.3 lbs/In Stiffness Rate, 2.59 lbs Load Capacity, Carbon Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Metal Cutting Snips Sheet Metal Tools
- Straight Blade Receptacles
- Hex Drive Thread Inserts
- Exit Sign and Light Combinations
- Yard Ramps
- OIL SAFE Wall Mount Suction Hose Racks
- ACCURIDE 3600 Series Heavy Duty Full Extension Slides
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, U Bar
- KEO Dovetail Cutters, Carbide Tipped
- VULCAN HART Control Plate Wires
- SPEARS VALVES PVC Spiral Barb Tees, Insert x Insert x Spiral Barb
- MARTIN SPROCKET 3/8 Inch Drive Torx Bit Sockets
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Standard and Conductive Ductings, Non-Hazardous Location
- CHAINFLEX Continuous Flexing Pneumatic Tubing
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 16VEPOF16 Hydraulic Coupler Body, 2 Inch Size, 2 Inch Thread, Steel
€2,703.49 /unit
