FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Coupling |
| End Configuration Size | 3/4" x 3/4" x 3/4" |
| End Configuration Type | Hose Barb x Female GHT x Male GHT |
| Fitting Material | 303 Stainless Steel |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Type | Coupling |
| For Hose I.d. | 3/4" |
| Grade | Grade 303 |
| Hex Size | 3/4" |
| Hose Fitting A Connection Type | GHT |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 3/4" |
| Hose Fitting B Connection Type | GHT |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Hose Fitting B Size | 3/4" |
| Includes | Rubber Washer |
| Length | 3 8/25" |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 150 psi |
| Orientation | Straight |
| Product Datasheet | dixon-5920808k.pdf |
| Thread Size | 3/4"-11 1/2 |
| Use With | Garden Hose |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 8.46 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Material | Connection Type | Fitting Type | Grade | Max. Working Pressure @ 70 F | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
5920808K | Brass | - | - | - | - | GH | €23.51 | |
![]() |
5921010K | Brass | - | Coupling | - | - | - | €23.49 | |
![]() |
5920808KLF | Lead Free Brass | - | - | - | - | GH | €53.23 | |
![]() |
5920606K | Brass | - | Coupling | - | - | - | €24.03 | |
![]() |
5921010KSS | Stainless Steel | - | Coupling | Grade 303 | 150 psi | - | €212.00 | |
![]() |
5920808KSS | Stainless Steel | - | Coupling | Grade 303 | 150 psi | - | €155.53 | |
![]() |
5921010KLF | Brass | Hose x GHT | Coupling | - | - | - | €58.44 |
Explore Products
- WARING COMMERCIAL MX1000XTPE6 Blender With Paddle Switch, 1.4 L Copolyester Container, 3.5 HP, 220/240 V
- ECEF 44006310 Drill Bit, 6mm Diameter, 310mm Length
- GATES 7859-5300 Taper-Lock Bushing With 3 Inch Bore
- WALTER TOOLS SDJCR1212F07 5008068 Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SDJC Toolholder, 55 Deg. Diamond
- VERMONT GAGE 371171040 Set Plug, NoGo, 1 1/8-18 UNEF, 3A, Steel
- CH HANSON 83118 Duct With Quick Connect, 16 Inch Size, 15 Feet Length
- APPROVED VENDOR U07150.031.0087 Socket Head Cap Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, Button, 7/8 In Lg., 0.166 In Head Ht., Blk Oxide, CS
- BLACKBURN (T&B) 54282BTSP Copper Blank Tongue Lug, Max 35kV, Wire Size 350 kcmil, Silver Plated
Explore More
- KEYSHAFT
- Replacement Sensors
- Hoist Rings And Accessories
- Compressed Air Filters
- Aluminum Angle Stock
- Insulator Washers
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, 13 Gauge, White
- JOHN GUEST Metric Plugs, Acetal Black
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, Straight Flute
- INNOVATIVE COMPONENTS Plastic Knob Plunger
- THYSSENKRUPP MATERIALS Rod, Brass
- WINTERS INSTRUMENTS PEM-LF Series, Lead Free Pressure Gauge, MNPT, 1/4" NPT, Bottom Connection
- EATON Springs
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS 4 Shelf Stainless Solid Shelving Starter Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 5921212KSS Std. Shank Complete Coupling W/Hex Nut, 3/4 Inch I.D., 3.32 Inch Length
€155.53 /unit



