FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Coupling |
| End Configuration Size | 1/2" x 3/4" x 3/4" |
| End Configuration Type | Hose Barb x Female GHT x Male GHT |
| Fitting Material | 303 Stainless Steel |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Type | Coupling |
| For Hose I.d. | 1/2" |
| Grade | Grade 303 |
| Hex Size | 3/4" |
| Hose Fitting A Connection Type | GHT |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1/2" |
| Hose Fitting B Connection Type | GHT |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Hose Fitting B Size | 3/4" |
| Includes | Rubber Washer |
| Length | 3 8/25" |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Working Pressure @ 70 F | 150 psi |
| Orientation | Straight |
| Product Datasheet | dixon-5920808k.pdf |
| Thread Size | 3/4"-11 1/2 |
| Use With | Garden Hose |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 8.46 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Material | Connection Type | Fitting Type | Grade | Max. Working Pressure @ 70 F | Thread Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
5920808K | Brass | - | - | - | - | GH | €23.51 | |
![]() |
5921010K | Brass | - | Coupling | - | - | - | €23.49 | |
![]() |
5920808KLF | Lead Free Brass | - | - | - | - | GH | €53.23 | |
![]() |
5920606K | Brass | - | Coupling | - | - | - | €24.03 | |
![]() |
5921010KSS | Stainless Steel | - | Coupling | Grade 303 | 150 psi | - | €212.00 | |
![]() |
5921010KLF | Brass | Hose x GHT | Coupling | - | - | - | €58.44 | |
![]() |
5921212KLF | Brass | Hose x GHT | Coupling | - | - | - | €52.62 |
Explore Products
- SLOAN 3787935 953-3.5 Water Closet Hydraulic Flushometer, Manual, 3.5 gpf, RB Finish, Top Spud, Single Flush
- RIDGID 82162 Cover
- OSG VG434-3758 Corner Radius End Mill, TiAlN, 4 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia., 7/8 Inch Lg of Cut
- AUTOQUIP S35-180-0017-TH Scissor Lift Table, 48 Inch Platform Width, 24 Inch Height, 1700 lbs Capacity
- TB WOODS 721.32.2436 Beam Coupling, 32 Mm O.D.
- ZSI-FOSTER UB1TAN U Bolt, 1/4 In - 20 Thread Size, Flame Retardant Vibration Damping, Steel
- GRAINGER 8061_36_36 Aluminum Sheet, 36 Inch Overall Lg, 36 Inch Overall Width, 0.08 Inch ThickBare
- MILWAUKEE 48-22-4522 Right Offset Snip, 10 Inch, 22 Mild
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Pump Packages
- Shovels
- Psychrometers
- Copper Pipe and Tubing
- Fume Hood Work Surfaces
- AKRO-MILS 33224 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- MECHANIX Muticam Fastfit Tactical Gloves
- TYGON C-210-A Tubings
- VULCAN HART Solenoids
- ANVIL Splice Clevises
- ALL MATERIAL HANDLING CDX Series Eye Grab Hooks with Saddle Grade 100
- DAYTON Relays
- NIBCO F-515-CS-F-66-FS Series Split-body Carbon Steel Ball Valves, Full Port, Class 150
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 5920808KSS Std. Shank Complete Coupling W/Hex Nut, 1/2 Inch I.D., 3.32 Inch Length
€155.53 /unit



