Item: CR2QCQModel: 1209R2632A2E24B4C1P6Cross Ref: 45CJ31
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 80"
Base Length 80"
Base Width 32"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Ladder Instructions
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Antislip Vinyl
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 14 ft.
Number Of Steps 9
Overall Depth 80"
Overall Height 10 ft.
Overall Width 32"
Platform Depth 24"
Platform Height 7.5 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1200 Series
Step Depth 7"
Step Tread Antislip Vinyl
Step Width 24"