COTTERMAN 1209R2632A3E24B4C1P6 Rolling Ladder Assembled Handrail Platform 90 Inch Height
Item: AB6CQNModel: 1209R2632A3E24B4C1P6Cross Ref: 20Z494
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 100"
Base Width 32"
Climbing Angle 50°
Color Gray
Handrail Height 30"
Handrails Included Yes
Includes 1 In Crutch Tips
Ladder Tread Serrated
Load Capacity 450 lbs.
Material Steel
Number Of Steps 9
Overall Height 120"
Overall Width 32"
Platform Depth 24"
Platform Height 90"
Platform Width 24"
Rear Exit No
Step Tread Serrated
Step Width 24"