Item: CR2NZTModel: 1204N3232A1E24B3C1P6Cross Ref: 21UV03
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 52"
Base Length 40"
Base Width 32"
Caster Diameter 2"
Casters Included (4) Swivel
Climbing Angle 50°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration No Handrails
Handrails Included No
Includes Handrails Handrails Not Included
Ladder Actuation Weight Activated Step Lock
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Weight-Actuated Auto-Lock
Material Steel
Max Reach Height 9.9 ft.
Number Of Steps 4
Overall Depth 40"
Overall Height 3.3 ft.
Overall Width 32"
Platform Depth 24"
Platform Height 3.3 ft.
Rear Exit No
Series Series 1200 Series
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 30"