Item: CR2NKZModel: 1012R2632A1E30B4P6Cross Ref: 45CJ48
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 108"
Base Length 88"
Base Width 32"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 3.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Ladder Instructions
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 16.6 ft.
Number Of Steps 12
Overall Depth 88"
Overall Height 12.5 ft.
Overall Width 32"
Platform Depth 30"
Platform Height 10 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 24"