COTTERMAN 1008R2632A3E30B4C1P6 Rolling Ladder Assembled Handrail Platform 80 Inch Height
Item: AB6CMYModel: 1008R2632A3E30B4C1P6Cross Ref: 20Z434
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 78"
Base Length 61"
Base Width 32"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Handrails Included Yes
Includes 1 In Crutch Tips
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Serrated
Number Of Steps 8
Overall Depth 61"
Overall Height 9.2 ft.
Overall Width 32"
Platform Depth 30"
Platform Height 6.7 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Serrated
Step Width 24"