COTTERMAN 1005R2630A3E30B4C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 50 Inch Height
Item: AB6CMNModel: 1005R2630A3E30B4C1P6Cross Ref: 20Z425
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 60"
Base Length 40"
Base Width 30"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes 1 In Crutch Tips
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Serrated
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 10.8 ft.
Number Of Steps 5
Overall Depth 40"
Overall Height 6.7 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 30"
Platform Height 4.2 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Serrated
Step Width 24"