Item: CR2PTWModel: 1008R2632A2E30B4C1P6Cross Ref: 45CJ17
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 80"
Base Length 61"
Base Width 32"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Handrails Included Yes
Includes Ladder Instructions
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Antislip Vinyl
Number Of Steps 8
Overall Depth 61"
Overall Height 9.2 ft.
Overall Width 32"
Platform Depth 30"
Platform Height 6.7 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Antislip Vinyl
Step Width 24"