COTTERMAN 1004R2630A3E30B3C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 40 Inch Height
Item: AB6CMKModel: 1004R2630A3E30B3C1P6Cross Ref: 20Z422
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Tilt and Roll Ladder
Actuation Type Tilt And Roll
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 51"
Base Length 31"
Base Width 30"
Caster Diameter 2"
Casters Included (4) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Handrails Included Yes
Includes 1 In Crutch Tips
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Serrated
Number Of Steps 4
Overall Depth 31"
Overall Height 5.8 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 30"
Platform Height 3.3 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Serrated
Step Width 24"