Item: CR2PLKModel: 1007R2630A2E10B4D3C1P6Cross Ref: 21UT39
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 53"
Base Length 53"
Base Width 30"
Caster Diameter 4"
Color Gray
Components Included Removable Rear Chain
Exit Direction Forward, Rear
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Antislip Vinyl
Number Of Steps 7
Overall Depth 53"
Overall Height 8.3 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 10"
Platform Height 5.8 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit Yes
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Antislip Vinyl
Step Width 24"