Item: CR2PBEModel: 1005R1820A1E10B4C2P6Cross Ref: 21UR14
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 40"
Base Length 40"
Base Width 20"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid, (2) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Yellow
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Left and RiGHT Side Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Actuation Foot Activated Step Lock
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Manual Lock
Material Steel
Max Reach Height 10.8 ft.
Number Of Steps 5
Overall Depth 40"
Overall Height 6.7 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 10"
Platform Height 4.2 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 16"