COTTERMAN 1004R2630A3E20B3C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 40 Inch Height | AE3TZQ 5FYX1
COTTERMAN 1004R2630A3E20B3C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 40 Inch Height
Item: AE3TZQModel: 1004R2630A3E20B3C1P6Cross Ref: 5FYX1
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Item Rolling Ladder
Actuation Type Weight
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 41"
Base Length 31"
Caster Diameter 2"
Casters Included (4) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Gray
Handrails Included Yes
Includes Crutch Tips
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Serrated
Number Of Steps 4
Overall Depth 31"
Overall Height 5.8 ft.
Overall Width 30"
Platform Depth 20"
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Serrated
Step Width 24"