Item: CR2NXBModel: 1004N1820A1E10B3C2P6Cross Ref: 21UP74
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 31"
Base Length 31"
Base Width 20"
Caster Diameter 2"
Casters Included (4) Swivel
Climbing Angle 59°
Color Yellow
Finish Powder Coated
Folding Not Foldable
Handrail Configuration No Handrails
Handrails Included No
Includes Handrails Handrails Not Included
Ladder Actuation Weight Activated Step Lock
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Rolling Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism Weight-Actuated Auto-Lock
Material Steel
Max Reach Height 9.9 ft.
Number Of Steps 4
Overall Depth 31"
Overall Height 3.3 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 10"
Platform Height 3.3 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Series Series 1000
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 16"