BUSSMANN TB100-10SP Barrier Terminal Block, 30A, 300V
Item: BD2HLUModel: TB100-10SP
In Stock
Get it by Monday, May 25
This product can only be shipped in multiples of 50
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Terminal Block
Amps 30A
Contact Material Brass
Height 0.41"
Housing Material Thermoplastic
Length 4 2/5"
Max. Operating Temp. 130°C
Max. Operating Temp. 130 Deg. C
Max. Wire Size 14 AWG
Min. Operating Temp. -40°C
Min. Wire Size 22 AWG
Mounting Angle Straight
Mounting Position Straight
Mounting Style Panel
Number Of Positions 10
Number Of Positions 10 Position
Number Of Rows 2 Row
Number Of Rows 2
Packaging Bulk
Pitch 3/8"
Plating Tin
Product Type Barrier Terminal Blocks
Series TB100
Termination Style Screw
Voltage 300V
Wire Size 22 AWG to 14 AWG