BUSSMANN SS-5-500MA-BK PCB Mount Fuse, Slow Blow, 500mA, 250VAC
Item: BC9THLModel: SS-5-500MA-BK
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item PCB Mount Fuse
Ac Voltage 250V AC
Amps 500 mA
Body Style Leaded
Fuse Group Submini
Fuse Type Leaded Fuses
Height 4.3 mm
Indicator Style Without Indicator
Interrupt Rating 35A
Length 8 1/2"
Overall Length 0.33"
Packaging Bulk
Product Type PCB Mount Fuse
Series SS-5 Series
Termination Type Radial
Type Specialty Fuses
Visual Indication Without Indicator
Voltage 250V AC
Width 7.85 mm