BUSSMANN PV-355A-3L-B-15 Solar Fuse 355a Class Gpv/ul Pv 1500vdc | AD4CWL 41E546
BUSSMANN PV-355A-3L-B-15 Solar Fuse, 355 Amp, 1500 VDC, 7-7/8 Inch Lg, 2-57/64 Inch Dia., Bolt-On Body
Item: AD4CWLModel: PV-355A-3L-B-15Cross Ref: 41E546
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Solar Fuse
Ac Voltage Rating Not Rated
Amps 355A
Body Material Ceramic
Body Style Bolt On
Class GPV/UL PV
Dc Voltage Rating 1500V DC
Diameter 2 57/64"
Element Single
Equivalent Brand And Series Bussmann Pv-L
Equivalent Series PV L Series
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Size 7 7/8" x 2 57/64"
Indicating / Nonindicating Nonindicating
Interrupt Rating 30 kA at 1500V DC