BUSSMANN LPS-RK-40SP Fuse Rk1 Lps-rk-sp 40a 600vac/300vdc | AE2GLX 4XF76
BUSSMANN LPS-RK-40SP Fuse, 40 Amp, 600 VAC, 5-1/2 Inch Lg, 1-1/16 Inch Dia., Cylindrical Body, Time Delay, RK1 Class, Nonindicating
Item: AE2GLXModel: LPS-RK-40SPCross Ref: 4XF76
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 40A
Body Material Melamine
Body Style Cylindrical
Class Class RK1
Compatible Fuse Block Series 1Br, R600
Dc Voltage Rating 300V DC
Diameter 1 1/16"
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann Lps-K-Sp, Littelfuse Llsrk, Mersen A6D-R Series
Equivalent Series A6D-R, Llsrk, Lps-Rk-Sp
Fits Fuse Block Style Rejection
Fuse Class RK1
Fuse Size 5 1/2" x 1 1/16"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Interrupt Rating 100 kA at 300V DC, 300 kA at 600V AC