BUSSMANN LPS-RK-30SPI Fuse Rk1 Lps-rk-spi 30a 600vac/300vdc | AB2YVP 1PVZ6
BUSSMANN LPS-RK-30SPI Fuse, 30 Amp, 600 VAC, 5 Inch Lg, 13/16 Inch Dia., Cylindrical Body, Time Delay, RK1 Class, Indicating
Item: AB2YVPModel: LPS-RK-30SPICross Ref: 1PVZ6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 30A
Body Material Melamine
Body Style Cylindrical
Class Class RK1
Compatible Fuse Block Series 1Br, R600
Dc Voltage Rating 300V DC
Diameter 13/16"
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann Lps-Rk-Spi, Littelfuse Llsrk-Id, Mersen A6D-R
Equivalent Series A6D-R, Llsrk-Id, Lps-Rk-Spi
Fits Fuse Block Style Rejection
Fuse Class RK1
Fuse Size 5" x 13/16"
Indicating / Nonindicating Indicating
Interrupt Rating 100 kA at 300V DC, 300 kA at 600V AC
Length 5"