BUSSMANN LPS-RK-300SP Fuse Rk1 Lps-rk-sp 300a 600vac/300vdc | AE8QQW 6F332
BUSSMANN LPS-RK-300SP Fuse, 300 Amp, 600 VAC, 11-5/8 Inch Lg, 2-3/8 Inch Dia., Blade Body, Time Delay
Item: AE8QQWModel: LPS-RK-300SPCross Ref: 6F332
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 300A
Body Material Melamine
Body Style Blade
Class Class RK1
Compatible Fuse Block Series 1Br, R600
Dc Voltage Rating 300V DC
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann Lps-K-Sp, Littelfuse Llsrk, Mersen A6D-R Series
Equivalent Series A6D-R, Llsrk, Lps-Rk-Sp
Fits Fuse Block Style Rejection
Fuse Class RK1
Fuse Size 11 5/8" x 2 3/8"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Interrupt Rating 100 kA at 300V DC, 300 kA at 600V AC