BUSSMANN LPS-RK-150SPI Fuse Rk1 Lps-rk-spi 150a 600vac/300vdc | AB2YVC 1PVX3
BUSSMANN LPS-RK-150SPI Fuse, 150 Amp, 600 VAC, 9-5/8 Inch Lg, 1-19/32 Inch Dia., Blade Body, Time Delay
Item: AB2YVCModel: LPS-RK-150SPICross Ref: 1PVX3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 150A
Body Material Melamine
Body Style Blade
Class Class RK1
Compatible Fuse Block Series 1Br, R600
Dc Voltage Rating 300V DC
Diameter 1 19/32"
Element Dual
Equivalent Brand And Series Bussmann Lps-Rk-Spi, Littelfuse Llsrk-Id, Mersen A6D-R
Equivalent Series A6D-R, Llsrk-Id, Lps-Rk-Spi
Fits Fuse Block Style Rejection
Fuse Class RK1
Fuse Size 9 5/8" x 1 19/32"
Indicating / Nonindicating Indicating
Interrupt Rating 100 kA at 300V DC, 300 kA at 600V AC