BUSSMANN LPN-RK-50SP Fuse Rk1 Lpn-rk-sp 50a 250vac/125vdc | AE2GLB 4XF57
BUSSMANN LPN-RK-50SP Fuse, 50 Amp, 250 VAC, 3 Inch Lg, 13/16 Inch Dia., Cylindrical Body, Time Delay
Item: AE2GLBModel: LPN-RK-50SPCross Ref: 4XF57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fuse
Ac Voltage Rating 250V AC
Amps 50A
Body Material Melamine
Body Style Cylindrical
Class Class RK1
Compatible Fuse Block Series Hm600, R250
Dc Voltage Rating 125V DC
Diameter 13/16"
Element Dual
Equivalent Brand And Series BUSSMANN LPN-RK-SP, LITTELFUSE LLNRK, MERSEN A2D-R
Equivalent Series A2D-R, Llnrk, Lpn-Rk-Sp
Fits Fuse Block Style Rejection
Fuse Class RK1
Fuse Size 3" x 13/16"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Interrupt Rating 100 kA at 125V DC, 300 kA at 250V AC
Length 3"