BUSSMANN FWJ-20A14F Fuse 20a Fwj 1000vac/800vdc | AA9PDW 1EH73
BUSSMANN FWJ-20A14F Semiconductor Fuse, 20 Amp, 1000 VAC, Cylindrical Body
Item: AA9PDWModel: FWJ-20A14FCross Ref: 1EH73
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Product Specifications:
Item Semiconductor Fuse
Ac Voltage Rating 1000V AC
Amps 20A
Body Material Ceramic
Body Style Cylindrical
Class High Speed
Dc Voltage Rating 800V DC
Diameter 9/16"
Element Single
Equivalent Brand And Series Bussmann Fwj, Mersen A70Qs
Equivalent Series A70Qs, Fwj
Fits Fuse Block Style Nonrejection
Fuse Size 2 5/8" x 9/16"
Indicating / Nonindicating Non Indicating
Interrupt Rating 20 kA @ 800V DC, 25 kA @ 1000V AC