BRISKHEAT SRX06243601PT3 Heating Blanket 450 Degrees F 120V 24 Inch Length | AH7HPF 36TX41
BRISKHEAT SRX06243601PT3 Heating Blanket, 232 Deg C Max Temp, 24 in Overall Lg, 6 in Overall Wd, 3/16 in Thick
Item: AH7HPFModel: SRX06243601PT3Cross Ref: 36TX41
In Stock
6"
24"
120V
T3
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Heating Blanket
Amps 3A
Backing Type Adhesive
Color Orange
Compatible Material Metal
Compatible With Manufacturer Model Number TB111N-325
Compatible With Product Type Conveyors, Hoppers, Silos, Tanks
Controller No
Exposure Temperature - Maximum 204°C
Exposure Temperature - Minimum -51°C
Features Chemical Resistant, Moisture Resistant, Radiation Resistant
Heating Device Outer Material Silicone
Heating Device Type Blanket
Includes Controller No
Length 24"
Max. Exposure Temp. 204°C
Max. Temp. 450°F
Min. Exposure Temp. -51°C
Operating Temperature - Maximum 232°C
Operating Temperature - Minimum -51°C
Overall Length 24"
Overall Width 6"
Power Cord Length 12"
Power Density 2.5 W/sq. in.
Product Type Heating Blanket
Requires Controller Controller Required
Series SRX Series
Temp. Range -51°C to +232°C
Temperature Range -51°C to +232°C
Thickness 3/16"
Voltage 120V
Wattage 360 W
Wattage 360
Width 6"