BRISKHEAT SRX06243602PT3 Heating Blanket 240V 1.5A 24 Inch Length | AH7HPL 36TX46
BRISKHEAT SRX06243602PT3 Heating Blanket, 232 Deg C Max Temp, 24 in Overall Lg, 6 in Overall Wd, 3/16 in Thick
Item: AH7HPLModel: SRX06243602PT3Cross Ref: 36TX46
In Stock
6"
24"
240V
T3
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Item Heating Blanket
Amps 1.5A
Controller No
Exposure Temperature - Maximum 204°C
Exposure Temperature - Minimum -51°C
Includes Controller No
Length 24"
Max. Exposure Temp. 204°C
Max. Temp. 450°F
Min. Exposure Temp. -51°C
Min. Operating Temp. 144°C
Operating Temperature - Maximum 232°C
Operating Temperature - Minimum 144°C
Overall Length 24"
Overall Width 6"
Power Cord Length 12"
Power Density 2.5 W/sq. in.
Series SRX Series
Temp. Range 144°C to 232°C
Temperature Range 144°C to 232°C
Thickness 3/16"
Voltage 240V
Wattage 360 W
Wattage 360
Width 6"