BRISKHEAT SRX12247201PT3 Heating Blanket 720W 6A 12 Inch Width | AH7HPH 36TX43
BRISKHEAT SRX12247201PT3 Heating Blanket, 232 Deg C Max Temp, 24 in Overall Lg, 12 in Overall Wd, 3/16 in Thick
Item: AH7HPHModel: SRX12247201PT3Cross Ref: 36TX43
In Stock
12"
24"
120V
T3
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Item Heating Blanket
Amps 6A
Controller No
Exposure Temperature - Maximum 204°C
Exposure Temperature - Minimum -51°C
Features Chemical Resistant, Moisture Resistant, Radiation Resistant
Includes Controller No
Length 24"
Max. Exposure Temp. 204°C
Max. Temp. 450°F
Min. Exposure Temp. -51°C
Min. Operating Temp. 144°C
Operating Temperature - Maximum 232°C
Operating Temperature - Minimum 144°C
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Power Cord Length 12"
Power Density 2.5 W/sq. in.
Series SRX Series
Temp. Range 144°C to 232°C
Temperature Range 144°C to 232°C
Thickness 3/16"
Voltage 120V
Wattage 720 W
Wattage 720
Width 12"