BOSTON GEAR G1061ARH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 30 Teeth, Right Hand, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€169.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 10" |
| Face Width | 5/8" |
| Gear Ratio | 30:1 |
| Hub Dia. | 1.69" |
| Hub Projection | 0.62" |
| Material | Cast Iron |
| No. Of Teeth | 30 |
| No. Of Threads | 1 |
| Output Dia. | 3 1/4" |
| Overall Length | 1.245" |
| Pitch Dia. | 3" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | G Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship length (cm) | 3.16 |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- VERMONT GAGE 911323050 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.2305 Inch Size
- HAYWARD TB1400FE
- MARTIN SPROCKET D60Q30H Sprocket, MST, 60 Chain, 30 Teeth, 7.175 Inch Pitch Dia., 7.586 Inch O.D., Steel
- SIOUX CHIEF 996-L10100201
- PARKER F702-P9-0776
- SGS PRO 11025 Carbide Bur Cylinder End 1/2 Inch Single
- AVEN 26700-207 Handheld Digital Microscope 10 x -200 X
- DIXON ATTFST40CS King Crimp Style Combination Nipple x Ttma Flange, 4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Door Strike Plates
- Wire Terminal Kits
- Hydraulic Reservoir Tanks
- Safety and Disconnect Switch Accessories
- Hydraulic Filters
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, Socket Weld
- DWYER INSTRUMENTS STC Series Pipe-Mount Bimetal Surface Thermometers
- LEATHERHEAD TOOLS SET Tools, Halligan Bars
- CAIMAN Unlined TIG/MIG Welding Gloves
- MAGLINER Modular Hand Truck
- HOFFMAN Water Cooled Sealed Air Conditioners
- APOLLO VALVES 83R-140 Series 3 Piece Full Port Ball Valves
- KILLARK FSCA/FSCT Series Cast Device Boxes
- MORSE CUTTING TOOLS 5952 Series Ballnose End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR G1061ARH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 30 Teeth, Right Hand, Cast Iron
€169.11 /unit




