BOSTON GEAR D1411RH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 30 Teeth, Right Hand, Cast Iron
Get it by Friday, Apr 10
€200.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 10" |
| Face Width | 5/8" |
| Gear Ratio | 15:1 |
| Hub Dia. | 1.69" |
| Hub Projection | 0.62" |
| Material | Cast Iron |
| No. Of Teeth | 30 |
| No. Of Threads | 2 |
| Output Dia. | 3 1/4" |
| Overall Length | 1.245" |
| Pitch Dia. | 3" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | D Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship length (cm) | 3.16 |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- PIP 302-0500-YEL/XL Protective Clothing High Visibilty Vest, XL, Hi-Vis Yellow, Each
- SURE SERVO SV2M-230B Medium Inertia AC Brushless Servo Motor, 3 Kw, 3-Phase Input, 24-Bit Encoder
- CONTROL COMPANY 3129 Digital Counter Key Chain 1-7/8 inch
- EATON DXG-SPR-FR1CPIEC Conduit Plate, Frame 1
- APOLLO VALVES 86B105TR SS 3 Pcs Full Port Ball Valve with, Hydro Static Tested with Certification and MTR 1 Inch, 2 x FNPT
- STEARNS BRAKES 108775273
- SPEARS VALVES 838-128SR Special Reinforced Reducer Bushing, Spigot x FPT, Schedule 80, 1 x 1/4 Size, PVC
- EATON HT8GBGF1Q1T1 Illuminated Pushbutton, 30.5 mm, 2No-2Nc, Green Lens, 120 Vac/Dc, Chrome Bezel, Plastic
Explore More
- KEYSHAFT
- Coated Gloves
- Chemical Metering Pump Accessories
- Wood Drilling Bit Sets
- Floodlights
- Concrete Anchors
- DWYER INSTRUMENTS 475 Series Intrinsically Safe Handheld Digital Manometers
- ACCURIDE 2109 Series Light Duty Slides With Lever Disconnect
- ANSELL 80-100 Activarmr Natural Rubber Latex Coated Gloves
- ANVIL AS500BTB Series Welded Channels
- ANVIL AS517 Series Stud Nuts With RS Spring
- SPEARS VALVES Polypropylene Schedule 80 Black SR Threaded Fitting Couplings, SR Fipt x SR Fipt
- ALLEGRO SAFETY Tees
- LOCTITE Degreasers
- 3M Performance Plus Wire Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR D1411RH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 30 Teeth, Right Hand, Cast Iron
€200.57 /unit




