BOSTON GEAR D1412RH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 40 Teeth, Right Hand, Cast Iron
Get it by Friday, Apr 10
€242.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Diametral Pitch | 10" |
| Face Width | 5/8" |
| Gear Ratio | 20:1 |
| Hub Dia. | 1.69" |
| Hub Projection | 0.62" |
| Material | Cast Iron |
| No. Of Teeth | 40 |
| No. Of Threads | 2 |
| Output Dia. | 4 1/4" |
| Overall Length | 1.245" |
| Pitch Dia. | 4" |
| Pressure Angle | 14.5° |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Product Series | D Series |
| Rotation | Right Hand |
| Type | Web |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship length (cm) | 3.16 |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- EATON HMX065C4NAP3SA Adjustable Frequency Drive, 65A, 50HP, Pilot Light, IntelliDisconnect NEMA 3R, FR7, 480V
- WINTERS INSTRUMENTS DPG216 Gauge, 2.5 Inch, Dial, 0/200 Psi, Abs Case, Rubber Boot, 1/4 Inch, Npt Lm
- DYNABRADE 02391 Housing Assembly
- VERMONT GAGE 141119200 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1920 Inch Size
- BRISKHEAT TOTE421-ADJ IBC Tank Heater, 115 VAC, 1440 W, 0 to 160 Deg F, IP2X, IBC Totes, Outdoor
- GRAINGER 23661_72_0 Hex Bar, 1 5/16 Inch Hex Width, 6 Ft Overall Length, Stainless Steel
- TITAN FASTENERS DDC66024
- APPLETON ELECTRIC EYD400
Explore More
- KEYSHAFT
- Clamp On Power Meters
- Steel Cable
- Recycling Container Tops
- Quick-Disconnect Tube Fittings
- Register Boots
- LOC-LINE Side Flow Nozzle
- CONDOR High Visibility Lime Palm Gloves
- TEMPCO Replacement Flanged Heaters
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ANVIL AS926 Series Strut Braces
- PARKER VS2202P series, Extruded Street Elbow, 90 Degrees
- SHUR-LINE Indigo Series Paint Brushes
- AMERICAN TORCH TIP Torch Bodies
- LABCONCO Glassware Washers
- HAKKO Soldering Station Replacement Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR D1412RH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 40 Teeth, Right Hand, Cast Iron
€242.67 /unit




