BOSTON GEAR D1413ALH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 50 Teeth, Left Hand, Cast Iron
€278.45 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Gear |
| Bore Size | 0.88" |
| Center Distance | 3.13" |
| Diametral Pitch | 10 |
| Gear Outside Dia. | 5.25 |
| Hand | Left Hand |
| Hub Diameter | 1.94" |
| Material | Cast Iron |
| Mating Worm (hard) | 10 DP, Double Thread |
| Number Of Threads | Double Thread |
| Product Datasheet | boston-gear-cd1145.pdf |
| Ratio | 25:1 |
Documentation:
Product Variants
Explore Products
- PASS AND SEYMOUR KTPDL6-I Face Plate, 1 Gang
- GORILLA MILL CEM516R4045TICN 71268 Carbide End Mill 2-1/2 Inch
- EATON ETR-5000-2A2IA0 Transformer Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input
- TB WOODS FSH31-22-SAE FSH Form Flex Coupling, 31 Size, 22 Adapter Size, SAE Adapter Bolting
- OSG 1296800 Extension Tap, #8-32 Thread Size, 15/32 Inch Thread Lg, 6 Inch Overall Lg, Bright, Plug
- WINSMITH E35MDTS42000H0 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- BRADLEY B033615-205 Base Kit 3 Frame Wide W 36 D 15 Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Motor Driven and Hand Crank Hose Reels
- Sequencers
- Hazardous Location Enclosures
- Helical Thread Repair Inserts
- Gas Springs and Dampers
- OIL SAFE Bulk System QC Upgrade Kits
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- ANVIL AS300S Series Channel With Long Slots
- AIRMASTER FAN Exhaust Fan 8 Inch Curbs
- KIMBLE CHASE Extended Vacuum Filtration Adapters, Hose Connection
- WATTS 752 Series Y Wye Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BOSTON GEAR D1413ALH Worm Gear, 10 Diametral Pitch, 50 Teeth, Left Hand, Cast Iron
€278.45 /unit




