BISHOP-WISECARVER UTTRA0G0960 Linear Guide 960mm L 20 Mm W 11.0 Mm H | AC2VPA 2NDF4
BISHOP-WISECARVER UTTRA0G0960 Linear Guide 960mm L 20 Mm W 11.0 Mm H
Item: AC2VPAModel: UTTRA0G0960Cross Ref: 2NDF4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Linear Guide
Channel Depth 0.275"
Channel Material Aluminum
For Use With Pw Carriage Assembly
Load Direction Radial
Material Aluminum
Maximum Operating Temperature 212°F
Minimum Operating Temperature 32.99°F
Mounting Hole Center To Center 3.15"
Mounting Hole From Shaft End 40 mm
Mounting Hole Size 4.8 mm
Nominal Rail Size 0
Number Of Rail Holes 12
Overall Height 0.433"
Overall Length 37.79"
Overall Width 0.787"
Raceway Aluminum
Raceway Material Aluminum
Rail Finish Clear Anodized
Rail Finish Plain
Rail Material Aluminium
Rail Material Aluminum
Rail Type Channel
Requires Lubrication Lubricant Required
Size 0
System Of Measurement Inch
Temp. Range -55°C to +100°C
Thickness 0.158"