BISHOP-WISECARVER UTTS2G0960 Linear Guide 960mm L 40 Mm W 19.7 Mm H | AC2VMC 2NCX8
BISHOP-WISECARVER UTTS2G0960 Linear Guide 960mm L 40 Mm W 19.7 Mm H
Item: AC2VMCModel: UTTS2G0960Cross Ref: 2NCX8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Linear Guide
Channel Depth 3/5"
For Use With Sw Carriage Assembly
Load Direction Axial, Radial
Material Alloy Steel
Maximum Operating Temperature 212°F
Minimum Operating Temperature 32.99°F
Mounting Hole Center To Center 3.15"
Mounting Hole From Shaft End 40 mm
Mounting Hole Size 8.8 mm
Nominal Rail Size 2
Number Of Rail Holes 12
Overall Height 0.777"
Overall Length 37.79"
Overall Width 1.575"
Raceway Hardened
Raceway Type Hardened
Rail Finish Ground
Rail Material Alloy Steel
Rail Material Steel
Rail Type Channel
Requires Lubrication Lubricant Required
Size 2
System Of Measurement Inch
Temp. Range -55°C to +100°C
Thickness 0.177"