BISHOP-WISECARVER UTTS3G0960 Linear Guide 960mm L 58 Mm W 30.0 Mm H | AC2VMG 2NCY3
BISHOP-WISECARVER UTTS3G0960 Linear Guide 960mm L 58 Mm W 30.0 Mm H
Item: AC2VMGModel: UTTS3G0960Cross Ref: 2NCY3
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Linear Guide
Channel Depth 0.865"
For Use With Sw Carriage Assembly
Load Direction Axial, Radial
Minimum Operating Temperature 32.99°F
Mounting Hole Center To Center 3.15"
Mounting Hole From Shaft End 40 mm
Mounting Hole Size 8.8 mm
Nominal Rail Size 3
Number Of Rail Holes 12
Overall Height 1.18"
Overall Length 37.79"
Overall Width 2.284"
Raceway Hardened
Rail Material Steel
Rail Type Channel
Requires Lubrication Lubricant Required
Size 3
System Of Measurement Inch
Temp. Range -55°C to +100°C
Thickness 0.315"