BISHOP-WISECARVER UTTA2G2640 Linear Guide 2640mm L 40 Mm W 19.7 Mm H | AC2VNX 2NDF1
BISHOP-WISECARVER UTTA2G2640 Linear Guide 2640mm L 40 Mm W 19.7 Mm H
Item: AC2VNXModel: UTTA2G2640Cross Ref: 2NDF1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Linear Guide
Channel Depth 3/5"
Channel Material Aluminum
Load Direction Axial, Radial
Material Aluminum
Mounting Hole Center To Center 3.15"
Mounting Hole From Shaft End 40 mm
Mounting Hole Size 8.8 mm
Number Of Rail Holes 33
Overall Height 19.7 mm
Overall Length 2640 mm
Overall Width 40 mm
Raceway Aluminum
Raceway Material Aluminum
Rail Finish Clear Anodize
Rail Finish Plain
Rail Material Aluminium
Rail Type Channel
Requires Lubrication Lubricant Required
Size 2
System Of Measurement Inch
Temp. Range -55°C to +100°C
Thickness 0.177"