BISHOP-WISECARVER UTTS2G2640 Linear Guide 2640mm L 40 Mm W 19.7 Mm H | AC2VMD 2NCX9
BISHOP-WISECARVER UTTS2G2640 Linear Guide 2640mm L 40 Mm W 19.7 Mm H
Item: AC2VMDModel: UTTS2G2640Cross Ref: 2NCX9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Linear Guide
Channel Depth 3/5"
For Use With Sw Carriage Assembly
Load Direction Axial, Radial
Material Alloy Steel
Maximum Operating Temperature 212°F
Minimum Operating Temperature 32.99°F
Mounting Hole Center To Center 3.15"
Mounting Hole From Shaft End 40 mm
Mounting Hole Size 8.8 mm
Nominal Rail Size 2
Number Of Rail Holes 33
Overall Height 0.777"
Overall Length 103.93"
Overall Width 1.575"
Raceway Hardened
Raceway Type Hardened
Rail Finish Ground
Rail Material Alloy Steel
Rail Material Steel
Rail Type Channel
Requires Lubrication Lubricant Required
Size 2
System Of Measurement Inch
Temp. Range -55°C to +100°C
Thickness 0.177"