BERNER SHD07-1048AC-P-G Air Curtain 14 Inch Height 51 Inch Width 13 Inch D
Get it by Wednesday, Apr 8
5.00% off
€982.40 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Curtain |
| Air Velocity | 3500 FPM |
| Air Volume | 1882 CFM |
| Control Type | Activation Switch |
| Dba @ 10 Feet | 67 |
| Dba @ 10 Ft. | 67 dBA |
| Depth | 13" |
| Electrical Connection | Hardwired |
| Finish | Powder Coated |
| For Opening Width | 4 ft. |
| For Outdoor Use | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 7.5/3.8A |
| Grille Material | Aluminum |
| Heated/not Heated | Not Heated |
| Heater Power Consumption | 0.73 kW |
| Height | 14" |
| Hepa Air Cleaning | No |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Aluminum |
| Includes | Door Limit Switch, Plunger Style For Automatic Operation |
| Max. Air Velocity | 3815 FPM |
| Max. Air Volume | 1882 CFM |
| Max. Amps | 7.5/3.8A |
| Max. Door Width | 4 ft. |
| Max. Mounting Height | 7 ft. |
| Max. Mounting Height - Insects | 7 ft. |
| Max. Rpm | 1750 RPM |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed |
| Motor Hp Per Motor | 3/4 hp |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Nameplate Voltage | 120/208-240V AC |
| Nominal Voltage - Phase | 1 Phase |
| Nozzle Width | 48" |
| Number Of Motors | 1 |
| Number Of Speeds | 1 |
| Overall Depth | 15" |
| Overall Height | 14" |
| Overall Width | 51" |
| Phase | 1 |
| Power Consumption | 0.73 kW |
| Profile Type | Standard Profile |
| Requires | Hard Wiring |
| Sanitation Certified | Yes |
| Series | SHD07 Series |
| Standards | Amca Certified, Ansi/Nsf 37, Eph Listed, Ul Listed |
| Ultraviolet Air Cleaning | No |
| Washdown | No |
| Width | 51" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 33.75 |
| Ship height (cm) | 40.64 |
| Ship length (cm) | 146.05 |
| Ship width (cm) | 46.99 |
| HS code | 8414596060 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Housing Color | Phase | Height | Dba @ 10 Ft. | Number Of Speeds | For Opening Width | Depth | Max. Air Volume | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SHD07-1036AC-P-G | White | 1 | 14" | 67 dBA | 1 | 3 ft. | 13" | 1846 CFM | €1,000.39 | |
| SHD07-1042AC-P-G | White | 1 | 14" | 67 dBA | 1 | 3.5 ft. | 13" | 1752 CFM | €1,009.80 | |
| SHD07-2072AC-P-G | White | 1 | 14" | 69 dBA | 1 | 6 ft. | - | 3692 CFM | €1,803.42 | |
| IDC12-4156AXY-G | Gray | 3 | 15" | 69 dBA | 3 | 13 ft. | 18" | 6190 CFM | €7,946.34 | |
| IDC12-4168AXY-G | Gray | 3 | 15" | 69 dBA | 3 | 14 ft. | 18" | 6332 CFM | €8,205.44 | |
| IDC12-4180AXY-G | Gray | 3 | 15" | 69 dBA | 3 | 15 ft. | 18" | 6354 CFM | €8,498.21 | |
| IDC12-5180AXY-G | Gray | 3 | 15" | 70 dBA | 3 | 15 ft. | 18" | 7560 CFM | €9,708.16 |
Explore Products
- PARKER SCP01-0060P-2507
- KUNKLE 0264-D01-MG0050 Safet Relief Valve, 3/4 Inch Inlet Size, Non Code Liquid, Stainless Steel
- CASH VALVE FR1FGWSSFMES02-D3 Pressure Valve, 1 1/2 Inch Size, Iron, Water/Air, 30-100 PSI, Buna-N
- BOSTON GEAR 727.19.3131 Shaft Couplings and Collar
- APPROVED VENDOR H2616GK Drill Bushing Type H Drill Size # 4
- HUMBOLDT HM-2702.50S Shearbox Cutter, 50mm, Square
- TITAN FASTENERS AES14240
- EATON EDR-5000-2A0FA0 Protection Distribution Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC Supply, 8 Input, 11 Output
Explore More
- KEYSHAFT
- Gasoline Engines
- Copper Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Sillcocks
- Digital Scale Units
- Load-Rated Piano Hinges
- ELVEX Ultra lightweight Core Protective Eyewears
- VIBCO US Series High Frequency Electric Vibrators
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, HDPE
- SPEARS VALVES PVC Clear Y Strainers, Socket Ends, FKM
- KIMBLE CHASE Snap Caps
- IRON HORSE MTF2 Series Standard Efficiency AC Induction Motors
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Graduated Measuring Cylinders, PP, Class B
- ABILITY ONE Lockout Stations & Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BERNER SHD07-1048AC-P-G Air Curtain 14 Inch Height 51 Inch Width 13 Inch D
€1,034.10 /unit
