BERNER IDC12-4180AXY-G Air Curtain 15 Feet 6354 Cfm | AG2UYX 32GF09
BERNER IDC12-4180AXY-G Air Curtain 15 Feet 6354 Cfm
Item: AG2UYXModel: IDC12-4180AXY-GCross Ref: 32GF09
Product Specifications:
Item Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 5550 FPM
Air Curtain Air Volume 6354 CFM
Air Curtain Finish Aluminized
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Aluminum, Steel
Air Curtain Max. Door Width 15 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 5550 FPM
Air Volume 6354 CFM
Assembly Not Available
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 69
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 15 ft.
For Opening Width 15 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 14A
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Includes Mounting Fasteners No
Max. Air Velocity 5292 FPM
Max. Air Volume 6354 CFM
Max. Amps 14A
Max. Door Width 15 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nameplate Voltage 208/240V AC
Nozzle Width 180"
Number Of Motors 4
Number Of Speeds 3
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 183"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 2.1 kW
Ultraviolet Air Cleaning No
Voltage 208/240V
Washdown No
Width 183"