BERNER IDC12-5180AXY-G Air Curtain 15 Feet 7560 Cfm | AG2UYY 32GF10
BERNER IDC12-5180AXY-G Air Curtain 15 Feet 7560 Cfm
Item: AG2UYYModel: IDC12-5180AXY-GCross Ref: 32GF10
Product Specifications:
Item Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 5550 FPM
Air Curtain Air Volume 7560 CFM
Air Curtain Finish Aluminized
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Aluminum, Steel
Air Curtain Max. Door Width 15 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 5550 FPM
Air Volume 7560 CFM
Assembly Not Available
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 72
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 15 ft.
For Opening Width 15 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 17.5A
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Includes Mounting Fasteners No
Max. Air Velocity 5166 FPM
Max. Air Volume 7560 CFM
Max. Amps 17.5A
Max. Door Width 15 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nameplate Voltage 208/240V AC
Nozzle Width 180"
Number Of Motors 5
Number Of Speeds 3
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 183"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 2.55 kW
Ultraviolet Air Cleaning No
Voltage 208/240V
Washdown No
Width 183"