ASHCROFT 451279SS04LXLL5000 Pressure Gauge 0 To 5000 Psi 4-1/2in | AD9JVY 4TA55
ASHCROFT 451279SS04LXLL5000 Process Pressure Gauge, 0 to 5000 PSI, White, 4 1/2 Inch Dial, Dry Case Vibration-Dampened
Item: AD9JVYModel: 451279SS04LXLL5000Cross Ref: 4TA55
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -0.5% to +0.5%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 2A
Bolt Circle Dia. 5 3/8"
Bolt Circle Diameter 5.375"
Burst Pressure 25300 psi
Case Depth 3 9/25"
Case Dia. 5.81"
Connection Location Lower
Dia. 5.81"
Field Fillable No
Filled With Glycerin
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 2A Process
Gauge Panel Mountable Yes
Gauge Primary Range No.ed Graduations 500
Grade Grade 316
Graduations 500 psi
Pressure Range 0 psi to 5000 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Range 0 psi to 5000 psi
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range No.ed Graduations 500
Primary Range Smallest Graduation 50
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 50
Primary Scale Numeric Increments 500
Range 0 psi to 5000 psi
Series 1279 Series
Smallest Graduation 50 psi