ASHCROFT 451279SS04LXLL30 Pressure Gauge 0 To 30 Psi 4-1/2 Inch 1/2in | AD9JVK 4TA43
ASHCROFT 451279SS04LXLL30 Process Pressure Gauge, 0 to 30 PSI, White, 4 1/2 Inch Dial, Dry Case Vibration-Dampened
Item: AD9JVKModel: 451279SS04LXLL30Cross Ref: 4TA43
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -0.5% to +0.5%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 2A
Bolt Circle Dia. 5 3/8"
Bolt Circle Diameter 5.375"
Burst Pressure 1400 psi
Case Depth 3 9/25"
Case Dia. 5.81"
Connection Location Lower
Dia. 5.81"
Field Fillable No
Filled With Glycerin
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 2A Process
Grade Grade 316
Graduations 5 psi
Pressure Range 0 psi to 30 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Range 0 psi to 30 psi
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 0.2
Range 0 psi to 30 psi
Series 1279 Series
Smallest Graduation 0.2 psi