ASHCROFT 451279SS04LXLL100 Pressure Gauge 0 To 100 Psi 4-1/2in | AD9JVN 4TA46
ASHCROFT 451279SS04LXLL100 Process Pressure Gauge, 0 to 100 PSI, White, 4 1/2 Inch Dial, Dry Case Vibration-Dampened
Item: AD9JVNModel: 451279SS04LXLL100Cross Ref: 4TA46
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -0.5% to +0.5%
Accuracy Grade ASME B40.100 Grade 2A
Accuracy Scale Full Scale
Ambient Operating Temperature Range -20°F to +200°F
Basic Gauge Case Material Plastic
Basic Gauge Sensor Material Stainless Steel
Basic Gauge Socket Material Stainless Steel
Bezel Material Polycarbonate
Bezel Mounting Type Threaded
Blowout Safety Back Yes
Bolt Circle Dia. 5 3/8"
Bolt Circle Diameter 5.375"
Burst Pressure 1100 psi
Calibration Certificate Included No
Case Color Black
Case Construction Solid Front With Pressure Relief Back
Case Depth 3 9/25"
Case Dia. 5.81"
Case Material Phenolic
Cleaned For Oxygen Service No
Color Black
Connection Location Lower
Dia. 5.81"
Dial Color White
Dial Face Color White
Dial Face Material Aluminum
Dial Size 4 1/2"
Dry Dampening Feature Plus Performance
Field Fillable No
Filled With Dry
Freeze Resistant Movement No
Gauge Accuracy Grade Grade 2A Process
Gauge Case Liquid None
Gauge Case Material Phenolic
Gauge Connection Location Bottom
Gauge Connection Size 1/2"
Gauge Mounting Method Surface
Gauge Nominal Dial Size 4 1/2"
Gauge Panel Mountable Yes
Gauge Primary Range No.ed Graduations 10
Gauge Primary Range Units Psi
Gauge Type Process
Gauge Wetted Parts Stainless Steel
Grade Grade 316
Graduations 10 psi
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Mounting Hardware No
Includes Vent Plug No
Ip Rating, Nema Rating Not Rated
Lens Material Glass
Lens Material - Gauge Glass
Liquid Filled No
Liquid-filled Case No
Material Grade Grade 316L
Mounting Hardware Included No
Mounting Type Surface Mount
Movement Material 400 Stainless Steel
Movement Type Rotary
Nominal Dial Size 4 1/2"
Non-sparking No
Operating Temp. Range -40°F to +150°F
Panel Mount Characteristics 3 0.218 Dia Holes On 5-3/8 Dia Bolt Circle
Panel-mountable No
Pointer Characteristics Micrometer Adjustable
Pointer Material Aluminum
Pressure And Vacuum Gauge Type Pressure Gauge
Pressure Gauge Type Process Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 100 psi
Pressure Range Type Pressure
Primary Pressure Range 0 psi to 100 psi
Primary Pressure Scale Color Black
Primary Range No.ed Graduations 10
Primary Range Smallest Graduation 1
Primary Range Units Psi
Primary Scale Minor Graduations 1
Primary Scale Numeric Increments 10
Primary Scale Units Psi
Process Connection 1/2" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/2"
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range -20°F to +250°F
Range 0 psi to 100 psi
Removable Bezel Yes
Ring Material Threaded Reinforced Polypropylene
Scale Type Single
Sensor Material 316L Stainless Steel
Sensor Type Bourdon Tube
Series 1279 Series
Smallest Graduation 1 psi