ASHCROFT 351032S15L160# Pressure Gauge, 0 To 160 PSI, 3 1/2 Inch Dial, 1 1/2 Inch Tri-Clamp, +/-1.5% Accuracy | CN8YCY 787MM3
ASHCROFT 351032S15L160# Pressure Gauge, 0 to 160 PSI, 3 1/2 in Dial, 1 1/2 in Tri-Clamp, Bottom, +/-1.5% Accuracy
Item: CN8YCYModel: 351032S15L160#Cross Ref: 787MM3
7 In Stock
3 1/2"
1 1/2"
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -1.5% to +1.5%
Ambient Operating Temperature Range -40°F to +150°F
Ambient Temp. Range -40°F to +150°F
Case Color Stainless Steel
Case Grade Grade 300
Case Material Stainless Steel
Hazardous Location Rating Not Rated
Ip Rating, Nema Rating IP65
Ip/nema Rating Nema Ip65
Lens Material Polycarbonate
Liquid-filled Case No
Mfr. Series 1032S Series
Nominal Dial Size 3 1/2"
Pressure Gauge Type Sanitary Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 160 psi