ASHCROFT 251032SL15L100# Pressure Gauge, 0 To 100 PSI, 2 1/2 Inch Dial, 1 1/2 Inch Tri-Clamp, +/-2.5% Accuracy | CN8YBN 787ML8
ASHCROFT 251032SL15L100# Pressure Gauge, 0 to 100 PSI, 2 1/2 in Dial, 1 1/2 in Tri-Clamp, Bottom, +/-2.5% Accuracy
Item: CN8YBNModel: 251032SL15L100#Cross Ref: 787ML8
7 In Stock
2 1/2"
1 1/2"
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Gauge
Accuracy -2.5% to +2.5%
Ambient Temp. Range -40°F to +150°F
Case Color Stainless Steel
Case Grade Grade 300
Case Material Stainless Steel
Gauge Case Liquid Glycerin
Hazardous Location Rating Not Rated
Ip Rating, Nema Rating IP65
Lens Material Polycarbonate
Liquid-filled Case Yes
Mfr. Series 1032S Series
Nominal Dial Size 2 1/2"
Pressure Gauge Type Sanitary Pressure Gauge
Pressure Range 0 psi to 100 psi