FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Compatible Pipe Size | 1/8" |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | Straight |
| For Hose Type | Hydraulic |
| For Pipe Size | 1/8" |
| Hose Fitting A Connection Type | NPT |
| Hose Fitting A Gender | Male |
| Hose Fitting A Size | 1/8" |
| Hose Fitting A Type | Metric |
| Hose Fitting B Connection Type | NPT |
| Hose Fitting B Gender | Female |
| Hose Fitting B Size | 12 mm |
| Includes O-ring | No |
| Length | 1.21" |
| Material Grade | Grade 12L14, Grade 12L15 |
| Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | 5000 psi |
| Overall Length | 1.21" |
| Thread Size | 1/8"-27 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.57 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 1.6 |
| Country of Origin | CA |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| 9325-08-14X1.5 | 9325-08-14X1.5 | €46.52 | |
| 9325-06-18X1.5 | 9325-06-18X1.5 | €69.96 | |
| 9325-08-22X1.5 | 9325-08-22X1.5 | €64.34 | |
| 9325-04X14X1.5 | 9325-04X14X1.5 | €58.68 | |
| 9325-02-10X1.0 | 9325-02-10X1.0 | €52.61 | |
| 9325-02-10X1.5 | 9325-02-10X1.5 | €47.08 | |
| 9325-12-26X1.5 | 9325-12-26X1.5 | €100.61 |
Explore Products
- CLE-LINE C62832 Jobber Length Drill Bit, 3.40 mm Size, 70 mm Overall Length
- BUSSMANN C10M10 Midget Fuse, Industrial, Time Delay/Slow Blow, 500VAC, Cartridge Fuse
- HALLOWELL HBR9648123-3S-P-PB Bulk Rack Starter Unit 96 x 48 x 123 9000 Lb
- EATON CHRSX Metered Power Outlet Pedestal, NEMA 3R Enclosure
- HONEYWELL 42-615BL/11XXL Mechanics Glove, 2XL, Polyester, Cut Level A6, Aramid
- PARKER P32FB12ASMN
- OIL SAFE 095A650
- DIXON SBC200AL Industrial Safety Breakaway Coupling, Aluminium, 2 Inch Size, FNPT x FNPT
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Strainers
- Decking
- Cable Protection System Components
- Knockout Bushings
- Pressure Gauge Siphons
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- TEMPCO Replacement Heating Elements for TRH3 Series Heaters
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections
- OMRON Inductive, Cylindrical Proximity Sensor
- APPROVED VENDOR Tube Uhmw 1/2 inch
- EATON NRX Series Undervoltage Releases
- NORTON ABRASIVES Bear-Tex Rapid Prep AO Coarse Grit Narrow Backstand Belts, Non-Woven
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Bin Carts With Dividable Grids
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ADAPT-ALL 9325-02-12X1.5 Hydraulic Hose Adapter, 1/8 Inch x 12 mm Fitting Size, Female x Male, Metric x NPT, Rigid
€67.15 /unit

