FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Hose Adapter |
| Compatible Pipe Size | 1/8" |
| Crimpable | No |
| Fitting Material | Carbon Steel |
| Fitting Movement | Rigid |
| Fitting Shape | Straight |
| For Hose Type | Hydraulic |
| For Pipe Size | 1/8" |
| Hose Fitting A Connection Type | Metric |
| Hose Fitting A Gender | Female |
| Hose Fitting A Size | 1/8" |
| Hose Fitting A Type | Metric |
| Hose Fitting B Connection Type | NPT |
| Hose Fitting B Gender | Male |
| Hose Fitting B Size | 10 mm |
| Includes O-ring | No |
| Length | 1 1/25" |
| Material Grade | Grade 12L14, Grade 12L15 |
| Max. Working Pressure @ 70 Deg. F | 5000 psi |
| Overall Length | 1.04" |
| Thread Size | 1/8"-27 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.57 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 1.4 |
| Country of Origin | CA |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| 9325-08-14X1.5 | 9325-08-14X1.5 | €46.52 | |
| 9325-06-18X1.5 | 9325-06-18X1.5 | €69.96 | |
| 9325-08-22X1.5 | 9325-08-22X1.5 | €64.34 | |
| 9325-04X14X1.5 | 9325-04X14X1.5 | €58.68 | |
| 9325-02-10X1.5 | 9325-02-10X1.5 | €47.08 | |
| 9325-02-12X1.5 | 9325-02-12X1.5 | €67.15 | |
| 9325-12-26X1.5 | 9325-12-26X1.5 | €100.61 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 911219300 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.193 Inch Size
- MORSE CUTTING TOOLS 50844 Round Carbide Drill, ‎Z Dia., 0.413 Inch Shank, 2 Inch Flute Length
- RENEWABLE LUBRICANTS 81596 Bio Hvo2 Hydraulic Fluid, Grade 32, Drum 55 Gallon Capacity
- ZOELLER 404-0032
- EATON C25DGD215B Definite Purpose Contactor, 15A, Quick, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 1Nc, 2-Pole, Non-Reversing
- GATES 12FK-CAP
- LENOX TOOLS 53411D2B93025 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 119 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- VULCAN HART 706141 Bottom Angle Rack Guide
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Gate Operators
- Pegboards
- Fan Speed Control
- Turning Inserts
- Industrial Glass Thermometers
- LEATHERHEAD TOOLS Flat Head Axes, 6 Lbs.
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, 7 Gauge, White
- KEO Woodruff Keyseat Cutter Sets
- HAMILTON Dual Wheel Rigid Caster
- FERVI Stepped Cutter
- WEG Capacitors
- KIMBLE CHASE Silicone Glassware Lids
- PLAST-O-MATIC TEBVF8-3 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ADAPT-ALL 9325-02-10X1.0 Hydraulic Hose Adapter, 1/8 Inch x 10 mm Fitting Size, Female x Male, Metric x NPT, Rigid
€52.61 /unit

